‘Betaal binnen 50 uur om te voorkomen dat intieme beelden van jou worden verspreid op social media’, mailen cybercriminelen in afpersmails. De Fraudehelpdesk ziet een toename in dit soort meldingen. Blijf kalm en trap er niet in.
Uit meldingen bij de Fraudehelpdesk en de Opgelicht?!-redactie blijkt dat er frauduleuze mails rondgaan waarin oplichters beweren dat zij jouw computer hebben gehackt en besmet met een virus. Jij zou zogenaamd pornosites bezocht hebben en daar zijn beschamende beelden van gemaakt. In de mails worden allerlei psychologische trucs ingezet om je onder druk te zetten. Zo staat er bijvoorbeeld dat je binnen 50 uur een bedrag moet betalen in bitcoins. Doe je dit niet, dan worden de beelden verspreid.
Hoe komen oplichters aan jouw gegevens?
De Fraudehelpdesk waarschuwt op de eigen website dat jouw échte (oude) wachtwoord(en), NAW-gegevens of afbeeldingen van je huis/straat in de afpersmail kunnen staan om je bang te maken. Deze informatie is door een datalek in handen gekomen van de afperser, maar dit hoeft niet te betekenen dat de afperser daadwerkelijk toegang heeft tot jouw accounts of computer.
Laat je dus niet intimideren, wat dit is pure bluf, meldt de Fraudehelpdesk op zijn site. Verander wel zo snel mogelijk je wachtwoorden en kies voor sterke en unieke combinaties. Zet bovendien waar mogelijk je tweefactorauthenticatie aan. Heb je je verouderde software op je apparaten? Stel je updates dan niet langer uit, zodat je apparaten goed beschermd blijven.