Uit cijfers van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) blijkt dat er steeds meer slachtoffers zijn van datadiefstal, waarbij persoonlijke gegevens worden gestolen. Bovendien wordt regelmatig gedreigd dat deze gegevens online worden verkocht of gedeeld.
‘Deze online fraudevorm kwam in 2024 twee keer vaker voor dan in 2023’, meldt de AP op basis van een enquête die de organisatie zelf uitvoerde. Cybercriminelen voeren een aanval uit met ransomware en hierbij wordt vaak data gestolen. Dit gebeurt zowel bij organisaties als bij particulieren.
Vervolgens wordt deze data online doorverkocht of wordt er losgeld geëist. Uit de AP-enquête bleek dat organisaties in 2024 gemiddeld voor ruim honderdduizend euro aan financiële schade leden. Onder deze kosten vallen ook de nazorgmaatregelen die worden getroffen, zoals het inhuren van externe experts ter preventie van toekomstige aanvallen.
AP-bestuurder deelt de volgende waarschuwing
Katja Mur, AP-bestuurder, waarschuwt op de website van de organisatie: “Wees ontzettend alert op je gegevens, waar je die bewaart en met wie je die deelt. Er kunnen je echt de naarste dingen overkomen als criminelen gegevens van jou in handen krijgen. Met je telefoonnummer of e-mail sturen ze je nauwelijks van echt te onderscheiden nepberichten, om je zo op te lichten en geld van je te stelen. Met een kopie van je paspoort kan iemand zich online voordoen als jou, bijvoorbeeld door een belabonnement af te sluiten en op jouw naam illegale zaken te organiseren. Pas dus écht goed op.”